KAYÜ’de ’Dumansız Kampüs’e doğru ilk adım atıldı

KAYSERİ ÜNİVERSİTESİ'NDE (KAYÜ) 'DUMANSIZ KAMPÜS YÖNERGESİ' ÇERÇEVESİNDE KAMPÜS ALANLARI İÇERİSİNDE AÇIK ALANLARDA 'KISITLI SİGARA İÇME AÇIK ALANLARI' OLUŞTURULDU. ÜNİVERSİTE YÖNERGESİ ÇERÇEVESİNDE SİGARA BAĞIMLILARI ANCAK BELİRLENEN KISITLI AÇIK ALANLAR

YAŞAM 9.07.2024 14:31:58 0
KAYÜ’de ’Dumansız Kampüs’e doğru ilk adım atıldı
Kayseri Üniversitesi’nde (KAYÜ) ’Dumansız Kampüs Yönergesi’ çerçevesinde kampüs alanları içerisinde açık alanlarda ’Kısıtlı Sigara İçme Açık Alanları’ oluşturuldu. Üniversite Yönergesi çerçevesinde sigara bağımlıları ancak belirlenen kısıtlı açık alanlarda sigara içebilecekler.
2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 14. maddesi ile 4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun hükümlerine, Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı’nın 2015/6 sayılı Tütün Kontrolü Uygulamaları Genelgesine, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına Ait Yer, Araç, Bina ve Tesislerde Tütün Ürünü Tüketenlere Verilecek İdari Yaptırım Kararlarının Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ hükümlerine dayanılarak hazırlanan ve sigaranın zararlı etkilerinden korunmanın amaçlandığı ’Dumansız Kampüs Yönergesi’ yürürlüğe girdi. Üniversite öğrencilerini, personelini, misafirlerini ve diğer paydaşlarını tütün mamullerinin zararlarından koruyucu tedbirleri almak ve Üniversitenin Yerleşkelerinde temiz hava solunabilmesinin sağlanması yönünde düzenlemeler yapmak, buna ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlanan Dumansız Hava Yönergesi çerçevesinde 15 Temmuz Ana Yerleşkesi ile ilçe yerleşkelerinde açık alanda izinsiz kısıtlı yerler dışında sigara içilmesine izin verilmezken, ana yerleşke ile ilçe yerleşkelerinde açık alanda ’Sigara İçme Yerleri’ kısıtlı bir şekilde oluşturuldu.
Rektör Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa; sigaranın zararlı etkilerine ve sigarayla mücadeleye dikkat çekerek, tüm üniversite personelini ve öğrencileri yönergeye uymaya davet etti ve en kısa sürede de tamamen ’Dumansız Kampüs’ uygulamasına geçmeyi hedeflediklerini ifade etti.

ÜLKÜ OCAKLARI KAYSERİ İL BAŞKANI HALİT YAĞMUR: HER BOZKURT İŞARETİ YAPAN ÜLKÜCÜ DEĞİLDİR

DİRMEN “İSTEDİĞİNİZ OLMADI OLMAYACAK”

CHP İL DANIŞMA KURULU TOPLANTISINDA PINARBAŞI VURGUSU YAPILDI

CHP İL KADIN KOLLARI SEÇİM YAPTI

TİP KAYSERİ YÖNETİMİ İSTİFA ETTİ

HAYRİYE ERDEM GÜVEN TAZELEDİ

KUTLU PARTİ KURULDU

DEMİREZEN, LİDERİMİZİN TÜM KAYSERİLİLERE SELAMI VAR

CHP KOCASİNANDA DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

PINARBAŞI’NDA HALK YENİDEN SANDIGA GİTTİ