Kayseri’nin aylık ihracatı yüzde 25 oranında arttı

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU (TÜİK) VERİLERİNE GÖRE KAYSERİ’NİN MAYIS AYI İHRACATI BİR ÖNCEKİ AYA GÖRE YÜZDE 25,60 ORANINDA ARTARAK, 351 MİLYON 859 BİN DOLAR OLARAK GERÇEKLEŞTİ.

GÜNCEL 28.06.2024 13:50:59 0
Kayseri’nin aylık ihracatı yüzde 25 oranında arttı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Kayseri’nin mayıs ayı ihracatı bir önceki aya göre yüzde 25,60 oranında artarak, 351 milyon 859 bin dolar olarak gerçekleşti.
TÜİK mayıs ayı ihracat verilerini değerlendiren Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci, “Mayıs ayında ihracatımız bir önceki aya göre yüzde 25,60 oranında artarak, 351 milyon 859 bin dolar olarak gerçekleşti. Bir önceki yılın Mayıs ayına göre de yüzde 7,31’lik bir artışımız var. Geçen yılın ilk beş ayına göre baktığımızda da yine yüzde 2,90 oranında bir artışımız söz konusu" dedi. Başkan Büyüksimitci, 2024 yılı mayıs ayında 146 ülkeye ihracat yapıldığını, bu ülkelerin ilk üç sırasında Irak, Almanya ve Avusturya geldiğini söyledi. Bir önceki aya göre yüzde 25’lik bir artışın sevindirici olduğunu ifade eden Başkan Büyüksimitci; "Nisan ayında ihracatımızda Ramazan Bayramından kaynaklı bir miktar düşüş söz konusuydu. Ancak mayıs ayında bu kaybımızı telafi ettik. İhracat pazarlarımızdaki durgunluğa rağmen ay bazında yüksek oranda bir artış yakalamak istikrarlı sürecin devam etmesi anlamında olumlu bir gelişme. İnşallah önümüzdeki aylarda ihracattaki artış trendinin daha da hızlanmasını bekliyoruz. Dünyada yaşanan ekonomik olumsuzluklara ve bölgemizde yaşanan jeopolitik gerilimlere rağmen sanayicilerimizi sergiledikleri yüksek performanslarından dolayı tebrik ediyor, üretime ihracata ve istihdama katkı sunan tüm üyelerimize şükranlarımı sunuyorum" diye konuştu.

ÜLKÜ OCAKLARI KAYSERİ İL BAŞKANI HALİT YAĞMUR: HER BOZKURT İŞARETİ YAPAN ÜLKÜCÜ DEĞİLDİR

DİRMEN “İSTEDİĞİNİZ OLMADI OLMAYACAK”

CHP İL DANIŞMA KURULU TOPLANTISINDA PINARBAŞI VURGUSU YAPILDI

CHP İL KADIN KOLLARI SEÇİM YAPTI

TİP KAYSERİ YÖNETİMİ İSTİFA ETTİ

HAYRİYE ERDEM GÜVEN TAZELEDİ

KUTLU PARTİ KURULDU

DEMİREZEN, LİDERİMİZİN TÜM KAYSERİLİLERE SELAMI VAR

CHP KOCASİNANDA DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

PINARBAŞI’NDA HALK YENİDEN SANDIGA GİTTİ