KARTAL DALYAN BALIK & ET RESTAURANT MENÜSÜNE ISLAMA KÖFTEYİ KATTI 

Balık ve ızgaranın Kayseri’deki en önemli adreslerinden biri olan Kartal Dalyan Balık ve Et Restaurant’ta yemek çeşitleri arasında ıslama köfte’de yerini aldı.

TALAS 10.03.2021 10:21:00 0
KARTAL DALYAN BALIK & ET RESTAURANT MENÜSÜNE ISLAMA KÖFTEYİ KATTI 

Kartal Dalyan Balık ve Et Restaurant Mutfak Şefi Ertan Keskin tarafından hazırlanan ıslama köftede tereyağlı ekmek ile köfte için özel harmanlanan dana etinin büyük önemi olduğunu söyledi.  

Tereyağlı ekmeği ile sosunun ıslama köfteye ayrı bir lezzet kattığının altını çizen Keskin,” Kartal Dalyan Balık ve Et Restaurantta balık ve et ızgara çeşitlerinin yanına ıslama köftemizi de ilave ettik. Dana kıymasını az bir baharatla harmanlayıp köz ateşinde pişirip tereyağlı ekmeğimizin üzerinde servis ediyoruz. Yanında salata ve sövüşleri ile çok farklı bir lezzet yumağı oluştu. Müşterilerimizde ıslama köftemizi çok sevdi. Önümüzdeki günlerde yemek çeşitlerimizi daha da artıracağız” dedi. 

Kartal Dalyan Balık & Et Restaurant İşletme Müdürü Muammer Kaya’da Mutfak Şefi Ertan Keskin’in göreve başlaması ile mutfaktan çıkan yemek sayısının arttığını ve bununda işletmeleri açısından memnuniyet verici olduğunu sözlerine ekledi. Haber Merkezi

     


ÜLKÜ OCAKLARI KAYSERİ İL BAŞKANI HALİT YAĞMUR: HER BOZKURT İŞARETİ YAPAN ÜLKÜCÜ DEĞİLDİR

DİRMEN “İSTEDİĞİNİZ OLMADI OLMAYACAK”

CHP İL DANIŞMA KURULU TOPLANTISINDA PINARBAŞI VURGUSU YAPILDI

CHP İL KADIN KOLLARI SEÇİM YAPTI

TİP KAYSERİ YÖNETİMİ İSTİFA ETTİ

HAYRİYE ERDEM GÜVEN TAZELEDİ

KUTLU PARTİ KURULDU

DEMİREZEN, LİDERİMİZİN TÜM KAYSERİLİLERE SELAMI VAR

CHP KOCASİNANDA DANIŞMA KURULU TOPLANTISI YAPILDI

PINARBAŞI’NDA HALK YENİDEN SANDIGA GİTTİ